Memecik, Ege bölgesinin en baskın zeytin çeşididir, özellikle güney Ege plantasyonunun büyük bir kısmını oluşturur. Aşı yeli, Gülümbe, Şehir, Tekir, Taş Arası ve Yağlık isimleriyle de bilinen bu cins güçlü bir gövdeye sahiptir. Kuraklık ve soğuğa fazlasıyla dirençlidir. Dalları toplu yuvarlak taç şeklindedir. Gri-yeşil yapraklar, güneşte gümüşi bir parıltı yayar. Çiçeklenme dönemi nisan sonu başlar. Mayıs sonu ve haziran başı ilk meyveler belirir. Kasım ayının ortalarında da meyveler olgunlaşmaya başlar. Memecik cinsi kuvvetli periyodisite göstermektedir, buna bölge halkı arasında “var yok yılı” da denir; yani bu cins bir yıl yüksek verim verirken diğer yıl düşük verim vermektedir.

Memecik cinsinin çeliklerinin köklenme oranı düşük olduğundan bölge plantasyonunun büyük çoğunluğu Delice cinsi ağaçlara aşılıdır. Ormanlık araziler temizlenmiş ve orman içerisinde kendiliğinden yetişen Delice cinsi ağaçlar Memecik cinsi ile aşılanmış, kimileri de sökülerek başka yerlerde sıralı zeytin bahçeleri oluşturulmuştur. Antik dönemden bu güne zeytin yetiştiriciliği sonraki kuşaklara aktarılmış ve zeytincilik bir kültüre dönüşmüştür.

Ağacın meyvesi asimetrik oval yapısı ve meyve ucundaki hafif bükümü ile kolayca ayırt edilebilir.
 Zeytinin ham rengi yeşil tonları arasındadır. Olgun hali ise koyu vişne – siyah renktedir. İri taneli olan bu meyvelerin çekirdekleri de iridir, olgun meyvesi orta sertliktedir.

Memecik cinsinden elde edilen zeytinyağı koyu yeşilimsi sarı renkte, orta-yoğun meyvemsi tatta, turunç, portakal, badem ve defne aromalarının eşlik ettiği zengin duyusal özelliklere sahiptir. Yoğun fenolik bileşenler genizde keskin bir yanma hissi uyandırır. Diğer cins zeytinlere göre düşük asitlik derecesiyle de öne çıkar.

Ege bölgesinin en yaygın zeytin cinsi olan Memecik, Milas’ın hava ve toprak yapısı sayesinde bölgeye has nitelikler kazanmıştır. Bu bölgeden elde edilen Memecik zeytinyağları hem Türkiye hem de Avrupa Birliği tarafından “Milas Zeytinyağı” adıyla tescillenmiştir.